דר' דרלה ביירון Ph.D
המרכז לאבחון, יעוץ וטיפול ללקויות למידה
ברמת השרון
מוכר על ידי משרד החינוך

03-5408182
אבחון דידקטי דרלה ביירון Slide 3

אבחון קשב וריכוז – חשוב לדעת

באופן כללי, ישנה כיום עלייה במקרים של בעיות קשב וריכוז בילדים, כאשר לא ברור האם מדובר פשוט על אבחונים מדויקים ותכופים יותר בילדים לעומת העבר או באמת בעלייה כמותית לעומת העבר. מדובר על נושא מהותי ונרחב מאוד, כאשר חשוב מאוד עבור ההורים והילדים להבין במה מדובר, כי יש כמה וכמה סוגים של הפרעות קשב וריכוז ולכן גם שיטות שונות לסייע לילדים להתמודד על הבעיה ולהצליח למרות זאת. אבחון קשב וריכוז הינו השלב המקדים וההכרחי על מנת להבין במה מדובר וכיצד לסייע לילד בצורה האופטימאלית.

אבחוני הפרעות קשב וריכוז בילדים יכולים להיות שלב ראשון והם יכולים להיות המשך ישיר של אבחון לקויות למידה. בכל מקרה, לרוב רצוי לבצע את אבחון קשב וריכוז רק בגיל בית ספר מסיבות מבניות וטכניות כאחד. בעיות קשב וריכוז עשויות להשפיע על מכלול של תחומים בחייהם של הילדים, החל מלימודים ועד בעיות חברתיות ורגשיות אחרות.

שיטות אבחון שונות

קיימות כיום שיטות שונות לאבחן הפרעות קשב וריכוז, בהתאם לסימפטומים אותם מציג הילד, העדפה של ההורים וכן הלאה. ניתן כיום ליישם שיטות אבחון מתקדמות הכוללות שימוש במערכות ממוחשבות (אבחון TOVA למשל), אבחונים פסיכולוגיים ועוד – כמובן שניתן לשלב בין התחומים בהתאם למאפיינים הפרטניים. אבחון קשב וריכוז איכותי ומדויק יכול לאתר את גורם הבעיה ואת המאפיינים הספציפיים עבור כל ילד, כאשר כמו כן ניתן בהחלט להסיק כי לא מדובר על בעיות ADHD/ADD אלא על קושי אחר.

בכל מקרה, אבחונים לאיתור בעיות קשב וריכוז מצריכים איסוף חומר רקע על הילד, שיחה עם ההורים ולעיתים גורמי חינוך ובחינה מקיפה של יכולות והיבטים שונים בילד. אם האבחון מעלה תוצאות חיוביות לגבי קיום הפרעות קשב וריכוז, יש צורך באבחנה מבדלת לאיתור הבעיה המדויקת – כך שהמידע והילד מועברים לייעוץ אצל נוירולוג או פסיכיאטר ילדים. בהמשך מגבשים אסטרטגיית טיפול נכונה ומתאימה לכל מקרה.

במכון אנו מספקים אבחון קשב וריכוז באמצעות אנשי מקצוע מובילים, כלים מתקדמים ותוך ראיה פרטנית של כל ילד.
 ©Copyright 2012 Darla Biron
Created and maintained by WSI