דר' דרלה ביירון Ph.D
המרכז לאבחון, יעוץ וטיפול ללקויות למידה
ברמת השרון
מוכר על ידי משרד החינוך

03-5408182
אבחון דידקטי דרלה ביירון Slide 3

אבחון TOVA – כלי יעיל לאבחון הפרעות קשב וריכוז

אבחון TOVA (ראשי תיבות באנגלית לאבחון משתני קשב וריכוז) הינו כלי אבחנתי איכותי ומדויק לבעיות קשב וריכוז, האבחון שימוש במערכת ממוחשבת. שיטות אבחון טובה פותחה בארה"ב ומשמשת בכל העולם. ניתן ליישם את האבחון לצרכי אבחון ראשוני של בעיות קשב וריכוז, לצורך אבחון מדויק במקרים בהם אבחונים אחרים מספקים תוצאה גבולית וגם על מנת לקבוע את היעילות של טיפול תרופתי כזה או אחר.

מהות האבחון

אבחון TOVA בוחן מאפיינים שונים של בעיות קשב וריכוז – פרמטרים שונים של תשומת לב, ריכוז, אימפולסיביות, מהירות תגובה, יעילות בביצוע משימות ועוד. נתוני האבחון עוברים השוואה לנתונים כלליים של נבדקים באותו הגיל והמין ורמת אינטליגנציה נורמלית. באופן כללי, תוצאה של 85 נקודות ומעלה הינה תקינה ושוללת קיומן של הפרעות קשב וריכוז ו/או מספקת נתונים לגבי יעילות טיפל תרופתי.

אבחון טובה מתנהל בארבעה חלקים – שני חלקים של ביצוע מטלות פשוטות ומשעממות הדורשות חזרה ושני חלקים נוספים של מטלות מורכבת ו/או ביצוע שלה תחת לחץ. האבחון עצמו כולל כמות גדולה של גירויים המופיעים לפרקי זמן קצרים מאוד וביצוע מטלות קשורות. אלמנט מרכזי וחשוב של אבחון טובה הינו בחינת היעילות של טיפול תרופתי (ריטלין למשל). מבצעים את הבדיקה ללא תרופה ולאחר מכן חוזרים עליה שוב עם השפעת הריטלין – שיפור מציג יעילות של התרופה כמובן.

השימוש הנפוץ ביותר של שיטת אבחון זו הוא לקביעת היעילות של טיפולים תרופתיים להפרעות קשב וריכוז. כמו כן מדובר על כלי יעיל מאוד על מנת לקבוע האם באמת מדובר על הפרעת קשב וריכוז "קלאסית" או שמקור הקושי הוא מגורם חיצוני אחר כמו קושי רגשי, לחץ וכן הלאה. אבחון TOVA הוא יעיל כל כך הודות לכך שזוהי בדיקה אובייקטיבית, זהו כלי מומלץ בהחלט לאיתור הבעיה המדויקת וכך גם הפיתרון האופטימאלי.

במרכז לאבחון, יעוץ וטיפול בלקויות למידה של דר' דרלה בירון מציעים ביצוע של אבחון T.O.V.A בעזרת הכלים המתקדמים ביותר, הן למטרת בחינת יעילות הטיפול בריטלין והן לאישור או שלילת הפרעות קשב וריכוז במקרים גבוליים. האבחון מועבר ע"י אנשי מקצוע מוסמכים ומנוסים במיוחד בתחום.

 
 ©Copyright 2012 Darla Biron
Created and maintained by WSI