דר' דרלה ביירון Ph.D
המרכז לאבחון, יעוץ וטיפול ללקויות למידה
ברמת השרון
מוכר על ידי משרד החינוך

03-5408182
אבחון דידקטי דרלה ביירון Slide 3

 אבחון TOVA – אבחון מדויק לבעיות ADHD

בשנים האחרונות ישנה עלייה משמעותית במספר האבחונים של ילדים ומבוגרים הסובלים מבעיות של קשב וריכוז (בעיות ADHD), כאשר מצד אחד ישנה גישה שאומרת שאכן יש עלייה במספר המקרים של הופעת בעיות אלו ומצד שני ישנה הגישה הטוענת לאבחון רב יותר ולעיתים אף אבחון יתר. אין תשובה ברורה אחת ויתכן כי מדובר על שילוב, אך אין ספק כי הטכנולוגיה ובסיס הידע כיום לגבי בעיות קשב וריכוז מאפשרים – בשיטות הנכונות – להגיע לתשובה מדויקת יותר. אבחון TOVA מהווה טכניקה מדויקת ומדעית לאבחון בעיות ADHD,

אבחון טובה הוא שיטה שפותחה בארה"ב והיא מאפשרת אבחון מדויק במקרים גבוליים וכמו כן לקבוע האם טיפול תרופתי משפר תא המצב או שאינו תורם דבר. יישום אבחון T.O.V.A מאפשר לאנשי המקצוע להגיע לתשובה מדויקת, ללא הסתמכות על מאפיינים תרבותיים או קשיי למידה למיניהם, כך שזהו אבחון מדויק ויעיל מאוד לנושא מהותי של קיומן או אי קיומן של בעיות ADHD. כמו כן, אבחון טובה יכול לשמש כלי מסייע מהותי באבחון לקויות למידה כאלו ואחרות.

שלבי האבחון

אבחון TOVA נערך על מחשב, הוא כולל כמה שלבים קרים יחסית ובגלל המבנה הייחודי שלו מאפשר ביצוע חזור של האבחון לקבלת תוצאה מדויקת וללא השפעה של אימון או זכירת האבחון. שלבי האבחון כוללים ביצוע של משימות – חצי מהאבחון הוא משימות משעממות ופשוטות וחציו השני משימות מורכבות ודורשות התייחסות מעט שונה. כל המשימות של אבחון טובה מצריכות ריכוז ומיומנויות הנבדקות – ריכוז, מהירות תגובה, מספר טעויות, אימפולסיביות בתגובה ועוד.

יתרון מובהק של אבחון TOVA הינו יכולתו לאמוד את יעילות הטיפול בתרופות ADHD כגון ריטלין. עורכים את האבחון ללא ריטלין ולאחר מכן תחת השפעת ריטלין, כך ניתן לבחון את ההפרשים בתוצאות ולדעת האם התרופה מסייעת לילד או לא, כמו גם סיוע לקביעת המינון המתאים במקרים מסוימים.
 


©Copyright 2012 Darla Biron
Created and maintained by WSI