דר' דרלה ביירון Ph.D
המרכז לאבחון, יעוץ וטיפול ללקויות למידה
ברמת השרון
מוכר על ידי משרד החינוך

03-5408182
אבחון דידקטי דרלה ביירון Slide 3

 
אבחון TOVA – אבחון ADHD ויעילות טיפול תרופתי
 
אבחון TOVA הוא אחד המבחנים הרלבנטיים והנפוצים ביותר כיום לאבחון בעיות קשב וריכוז. זהו מבחן ממוחשב שפותח בארה"ב לאורך שנים רבות והושק מסחרית ב-1990, הוא יעיל מאוד במתן אבחנה מבדלת להימצאותן של בעיות קשב וריכוז וכמו כן משמש רבות לבדוק את היעילות של טיפול תרופתי לבעיות אלו – למשל יעילות נטילת ריטלין. מבחני TOVA משמשים נוירולוגים ואנשי מקצוע אחרים, כאשר זהו יכול להיות אבחון לבדיקת יעילות תרופות וגם להיות מבחן נוסף לצד אבחון קשב וריכוז סטנדרטי.

מהות ה-TOVA

משמעות המונח אבחון TOVA היא, בתרגום כללי מאנגלית, מבחן משתני הקשב והריכוז. המבחן בוחן את מכלול המאפיינים הקיימים בהפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות והוא מבוסס על מודל ממוחשב שמבוצע למעשה פעמיים. מבחני TOVA בודקים למשל אימפולסיביות, היכולות המשתנות של תשומת ליבו של הנבחן, תגובה לגירויים, היכולת לבצע משימות פשוטות ומורכבות וכן הלאה.

באופן כללי, המבחן מבוצע לרוב אחרי שיש סימנים נוספים המעידים על קיום של בעיה אחת לפחות מטווח הפרעות הקשב והריכוז וכאמור לבחינת יעילות הטיפול התרופתי המוצע.

ביצוע אבחון TOVA

המבחן כולו קצר מאוד ואורך כ-22 דקות, כאשר הוא מחולק לשני חלקים. המבחן כולל הופעת סמלים על מסך מחשב וביצוע משימות בהקשר לסמלים אלו – למשל לא ללחוץ עבור סמל מסוים וכן ללחוץ עבור סמל אחר. חלקו הראשון של אבחון TOVA הוא איטי ומשעמם יחסית והחלק השני מהיר ומורכב יותר. כאשר מבחני TOVA מיועדים גם לבחון יעילות של ריטלין למשל, הנבחן מבצע את המבחן פעמיים – פעם אחת ללא התרופה ופעם נוספת תחת השפעת התרופה. זה מאפשר לראות האם יש יעילות, האם המינון נכון וכן הלאה.

אנו מכון אבחון מקצועי ומנוסה מאוד, מציעים מגוון סוגי אבחונים ומתמחים בביצוע מדויק ומקצועי של אבחון TOVA באמצעות מערכות מחשוב מתקדמות ואנשי מקצוע מובילים לניתוח התוצאות. נשמח לסייע לכם בתהליך האבחון שלכם או של ילדכם, בשירות אישי, יעיל ואמין ומתן אפשרות אמיתית לגלות את מקור הבעיה, כך שהטיפול יהיה אפקטיבי ואידיאלי.©Copyright 2012 Darla Biron
Created and maintained by WSI